Palmiarnia na Mokotowie
Palmiarnia na Mokotowie
Palmiarnia na Mokotowie

Palmiarnia na Mokotowie

Palmiarnia to wyjątkowe miejsce z długą i ciekawą historią. Budynek Palmiarni powstał w przedwojennej Warszawie w 1929 roku. Był częścią obiektów należących do stołecznego magistratu. Zaprojektowany został przez Leona Danielewicza, ówczesnego kierownika Zakładu Hodowli Roślin.

Budowa kompleksu szklarnianego wraz z Palmiarnią rozpoczęła się w roku 1923. Prace budowlane wykonała firma Heontscha. Oficjalne otwarcie nastąpiło sześć lat później 23 listopada 1929 roku. Już wtedy znajdowało się tam wiele egzotycznych roślin. Posadzono tam nie tylko bananowce, figowce, ale również araukarie. Czas drugiej wojny światowej odcisnął piętno na prężnie rozwijającej się Palmiarni. Ucierpiał wtedy kompleks szklarniowy wraz z palmiarnią. Z okazałych budynków pozostały jedynie metalowe szkielety. W 1945 roku pracownicy Zakładu Hodowli Roślin zaczęli nie tylko odbudowywać zburzoną stolicę, ale i zniszczone szklarnie na Rakowcu. W późniejszych latach był to ośrodek naukowy doceniany i odwiedzany przez naukowców z całego świata.

W 2009 roku nastąpiło oficjalne otwarcie zabytkowej Palmiarni, która przeszła gruntowną modernizację przeprowadzoną przez MPRI. Nie był to przypadkowy czas, bo to właśnie w tym roku przypadła 80. rocznica powstania Palmiarni i 123. rocznica urodzin jej projektanta Leona Danielewicza. Projekt nowej bryły Palmiarni przygotowała Pracownia JEMS Architekci. Na wniosek MPRI udało się również nadać imię Leona Danielewicza jednej z ulic położonej nieopodal Palmiarni.

Łączna powierzchnia: 297 m²

Oddanie: 2009

Lokalizacja
Masz pytania? Napisz do nas!
Wyślij zapytanie
Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies